Emésztőszervi problémák befolyásolása táplálással

Kutyák esetében az egyik leggyakoribb ok, amiért állatorvoshoz fordulnak, illetve speciális eledelt és kiegészítő eledeleket vásárolnak a tulajdonosok, az az emésztőszervi problémák köre.

A legtöbb esetben az, amit tapasztalunk a hasmenés vagy a hányás, esetleg a bélsárrekedés nem maga a probléma, hanem annak egy kórjelző tünete. Éppen ezért nem ezt a tünetet elmulasztani a kizárólagos feladat, hanem a kiváltó okot felderíteni és megszüntetni. Az esetek nagy részében ez az, ami a tünetek megszűnte okozta elégedettség okán elmarad.

Számos belgyógyászati kórkép következménye lehet emésztőszervi tünet, ilyenek a gyulladásos bélbetegségek, a hasnyálmirgy problémái, egyes endokrinológiai betegségek stb., ezekben az esetekben a diagnózis felállítását követően az állatorvos javallata alapján megkezdett gyógyszeres kezelés és az azt támogató különleges táplálási igényeket kielégítő etetés segíti a gyógyulást.

Ugyanez a helyzet a vírusos, emésztőszervi tünetekkel járó megbetegedések esetében, illetve a paraziták, egysejtű élősködők okozta fertőzések során is: első a pontos diagnózis, a megflelelő gyógyszeres terápia és annak támogtaására a különleges igényekre szabott táplálás és a mikrobiom helyreállítása.

Nem sorolható egyik kategóriába sem az emésztőszervi idegentest vagy a gyomorcsavarodás esete, de ezek sebészi megoldása után is hosszú ideig szükséges az emésztőrendszer kímélete, a speciális diétás támogatás az erre szolgáló eledellel.

Ami a mindennapi életben sokkal gyakrabban előfordulhat, az úgynevezett dietetikai hasmenés és a következményes dysbacteriosis, és az ezek által kiváltott és fenntartott emésztőszervi problémák; valamint a táplálék intolerancia (átmeneti vagy végleges), illetve a stresszhatások kiváltotta emésztőszervi zavarok.

Amennyiben egy új fajta eledel vagy jutalomfalat bevezetés nélküli etetése, házikoszt direkt vagy véletlen fogyasztása, esetleg túlzásba vitt adag biztosítása után hányás vagy hasmenés jelentkezik, az azt jelzi, hogy kutyánk emésztőrendszere valami miatt nem tudott hirtelen alkalmazkodni a megváltozott bevitelhez. Ezen ne lepődjünk meg, hiszen hozzánk hasonlóan az ő emésztőrendszerük is legalább 4 hét alatt szokik hozzá teljesen az újfajta tápláláshoz. A problémák megjelenése estetén az első dolgunk, hogy fejben kizárjunk minden egyéb, fent említett okot, melyekkel azonnal, haledéktalanul állatorvoshoz kell fordulnunk. Így marad a „csak” táplálási eredetű panasz, ami még ebben az esetben is lehet hirtelen megterhelés (túl zsíros, túl fűszeres, csontos, nem megszokott összetételű) vagy egy esetleges minőségromlás (pl.helytelen tárolás, patogén túlszaporodás, szennyeződés) következménye. Ezekben az esetekben közös, hogy a működés zavara nagyon hamar, 12-24 órán belül a bél mikrobiomjának minőségi és mennyiségi változását hozza magával, ez a dysbacteriosis, mely fenntartja vagy súlyosbítja a tüneteket. Jó hír azonban, hogy a haladéltalanul megkezdett speciális táplálás, a folyadékpótlás és a mikrobiom regenerálása 1-2 napon belül számottevő javulást hoz. Ennek érdekében nincs más teendőnk, mint friss ivóvizet és nyugalmat biztosítani a betegnek, majd a következő etetési időben (12 óra múlva, fontos, hogy ne koplaltassuk az állatot, ezzel nagyobb kárt okozhatunk) kínáljuk tört adag (1/4-1/3), különleges táplálási igényekre szabott (gastrointestinal) eledellel vagy ha van gyakorlatunk benne, szakszerűen elkészített házi diétával, melyet hatékony probiotikummal egészítünk ki. Ezután az etetések gyakorításával és az adag párhuzamos csökkentésével (ugyanazt a napi adagot több részletben kínálva, pl. 2 helyett 4 alkalomra elosztva) támogassuk a regenerációt. Fontos, hogy a panaszok elmúlta után még 2 nappal tartsuk a diétát, a szokásos étrendre fokozatosan térjünk vissza, illetve a probiotikumot is minimum a tünetek megszűnte után még 3 napig adjuk, de egyszerűbb, ha rögtön 15 napig biztosítjuk, ezzel megelőzve a visszaesést.

Amennyiben a panaszok nem javulnak, jellegüktől függően 24-48 óra alatt, forduljunk állatorvoshoz!